USA tariifide mõju

-

USA otsus kehtestada Euroopa Liidust imporditavatele kaupadele 20% tollitariif ning autodele täiendav 25% tariif on tõstatanud laiaulatusliku arutelu selle üle, millised võiksid olla selle mõju Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Tšehhi majandustele. Selles postituses vaatleme põhjalikumalt, kas ja kuidas võivad need tariifid mõjutada meie piirkonna riike ning kas nende mõju võib olla kaudselt olulisem, kui esmapilgul tundub.

Otsene mõju: Kas on üldse põhjust muretsemiseks?

Esmapilgul tundub, et muretsemiseks pole erilist põhjust, kuna otsene eksport USA-sse ei moodusta nimetatud riikide majandustest märkimisväärset osa. Enamasti jääb see ekspordimaht alla 5% kogumahust. Seetõttu võiks esialgne järeldus olla, et otsesed majanduslikud mõjud on marginaalsed.

Kaudsed mõjud: Tšehhi ja Poola autotööstuse riskid

Kaudsed mõjud võivad aga olla palju suuremad ja keerulisemad. Näiteks Tšehhi ja Poola on tihedalt seotud Euroopa, eriti Saksamaa autotööstusega. USA tariifid tähendavad, et Saksamaa autod muutuvad USA turul kallimaks ning see võib vähendada nende autode nõudlust. Saksamaa tootmise võimalik vähenemine mõjutab omakorda Poola ja Tšehhi allhankeettevõtteid, kes tarnivad Saksamaa autotööstusele komponente ja muid teenuseid. Selline kaudne mõju võib kaasa tuua töökohtade vähenemise ja majanduskasvu aeglustumise neis riikides.

Balti riigid: Erinevad majandusmudelid, erinevad mõjud

Eesti, Läti ja Leedu puhul on olukord mõnevõrra erinev. Need riigid ei ole autotööstusega nii tihedalt seotud, kuid sõltuvad suuresti Euroopa Liidu üldisest majandusaktiivsusest. Näiteks Eesti majandus on tihedalt seotud elektroonika ja puidutööstusega, samas kui Läti ja Leedu on olulised logistilised keskused, mis teenindavad Euroopa ja Venemaa vahelisi kaubateid.

Seetõttu võib Balti riikidele USA tariifide mõju olla kaudne ja pigem seotud üldise Euroopa majanduskasvuga. Kui Saksamaa ja teised suuremad majandused Euroopas satuvad surve alla, siis väheneb ka Balti riikide ekspordivõimalus. Samuti võib väheneda nõudlus nende logistikateenuste ja kaupade järele.

Euroopa Liidu vastumeetmed ja kohanemisvõime

Oluline on rõhutada, et USA tariifidele järgnevad tõenäoliselt Euroopa Liidu vastumeetmed, mis võivad muuta majanduspilti veelgi keerulisemaks. EL võib kehtestada omapoolsed tariifid USA kaupadele või püüda leida uusi kaubanduspartnereid ja turge väljaspool USA-d. Euroopa Liidu aktiivne reageerimine võib pakkuda ka uusi võimalusi Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Tšehhi ettevõtetele, näiteks avades täiendavaid ekspordikanaleid Aasia või teiste piirkondade suunas.

Samuti tuleb arvestada ettevõtete kohanemisvõimega. Ajalugu on näidanud, et ettevõtted on sageli võimelised kiirelt reageerima, kohandades tootmist, otsides uusi turge ja muutes äristrateegiaid nii, et tariifide mõju vähendada või isegi enda kasuks pöörata.

Alternatiivsed perspektiivid ja lühiajaline mõju

Alternatiivse perspektiivina tasub esile tõsta, et tariifide pikaajalist mõju on sageli ülehinnatud. Majandused ja ettevõtted kohanduvad kiiresti ning lühiajalised kaotused võivad osutuda pigem ajutisteks takistusteks kui püsivateks probleemideks.

Kokkuvõte ja soovitused

Kuigi USA tariifide mõju Eesti, Läti, Leedu, Poola ja Tšehhi majandustele ei tohiks alahinnata, pole ka põhjust üleliigseks mureks. Pigem tuleks võtta seda kui märki, et majanduslik paindlikkus, tarneahelate mitmekesisus ning turudiversifikatsioon on olulised strateegilised tegurid, mis aitavad kaitsta majandusi väliste šokkide eest. Ettevõtted ja riigid peaksid olema valmis kasutama võimalikke EL-i vastumeetmeid ning pidevalt jälgima majandusolukorda, et vajadusel kiiresti kohaneda ja uusi võimalusi leida.

Eelmine
Eesti ja Hollandi kaubandussuhted: dünaamiline partnerlus

Lisa kommentaar

Email again: